Направления в живописта
Направления в живописта
- Западна цивилизация (християнски свят)
- Модернизъм
Модернизмът е общо понятие, с което се назовава период в развитието на живописта, който обхваща края на XIX век и началото на XX век. То се противопоставя на реализма, като има черти на декадентство и мистика. С неговото име се свързват течения като абстракционизъм, експресионизъм, сюрреализъм, кубизъм, футуризъм, попарт и други.
- Импресионизъм
Импресионизмът възниква във Франция в края на XIX век. В основата му стои стремежът да се използват научните открития от това време в областта на физиката и цветовете, за да се постигне по-натуралистично предаване на тоновете в живописта. Художниците импресионисти рисуват в ярки цветове, сред природата, а не в ателиетата. Те използват нова техника, а и предмет на техните картини са обикновените хора, а не богове и царе. Най-видни представители на тази школа са Едуар Мане, Клод Моне, Пиер Огюст Реноар, Алфред Сисле и Камий Писаро.
- Абстрактни стилове
Абстрактната живопис използва визуален език на форма, цвят и линии, за да създаде състав, който може да съществува със степен на независимост от визуалните референции в света. Абстрактният експресионизъм е артистично движение в Америка след Втората световна война, което съчетава емоционалната интензивност и самоотричането на германските експресионисти с анти-фигуративната естетика на европейските абстрактни училища като футуризма, баухаус и синтетическия кубизъм и има бунтовнически, анархически, силно идиосинкратичен и нихилистичен нрав.
Другите модернистични стилове абстракция включват:
- Цветово поле (Color Field)
- Лирична абстракци
- Живопис на твърдите контури съдържа фигури (често, но не задължително, геометрични) с остри, ясни очертания.(Hard-edge painting)
- Експресионизъм
- Кубизъм
- Руски авангард (1890 – 1930)
- Фовизъм
- Дадаизъм
- Попарт или поп изкуство
- Ар брют
Терминът „Ар Брют“ е създаден от артистичен критик Роджър Кардинал през 1972 г. като английски синоним на art brut („aʁ bʁyt“, „сурово изкуство“ или „грубо изкуство“), етикет, създаден от френския художник Жан Дюбюфе създадени извън границите на официалната култура; Дюбюфе се съсредоточава особено върху изкуството на затворници, които са безразсъдни. Ар брют се очертава като успешна категория за арт маркетинг (годишен панаир на изложбата на изкуството в Ню Йорк от 1992 г. насам). Терминът понякога се прилага неправилно като маркетингов етикет за изкуство, създадено от хора извън основния „арт свят“, независимо от обстоятелствата или съдържанието на тяхната работа.
- Фотореализъм
Фотореализмът е жанрова живопис, основаваща се на използването на камерата и фотографиите, за да се събере информация и след това от тази информация, създавакартина, която изглежда много реалистична като фотография. Терминът се прилага предимно за картини от изкуството на САЩ, започнали в края на 60-те и началото на 70-те години. Като пълноценно изкуство движение, фотореализмът еволюира от поп арт и като противоположност на абстрактния експресионизъм.
- Хиперреализмът
Сюрреализъм
Сюрреализмът едвижение в изкуството от началото на 20-те години на 20 век, обединяващо художници, мислители и изследователи в стремящи се да разрешат противоречивите положения състояния на съня и реалността. Те се борят за създаване на нова естетика и нов социален порядък. Художниците рисуват въображаеми, нелогични сцени с фотографска точност, създават странни същества от предмети от бита и развиват техники, които позволяват изява на подсъзнанието.
2.Далечния Изток
Китайска живопис
- Династията Танг
- Династията Минг
- Шан-Шуй
- Гохуа
- Хуа Ниао-Живопис с птици и цветя
- Южна училище по живопис
- Школа Же
- Школа У
- Съвременна живопис
Японски живопис
- Ямато-е
- Школа Рин
- Емаки
- Кано
- Шижо
- Superflat е посто-модерно арт движение
Ислямска стилизация (ислямски свят)
Индийски живопис
- Патачитра
- Бенгалска живопис
- Кангра живопис
- Мадхубани
- Майсур
- Раджпутска живопис
- Моголска живопис
- Samikshavad
- Танджавур
- Warli
- Мраморната живопис на Керала
- Тингатинга
Жанр в живописа
- Графити (или графито) са рисунките или надписите на обществени места (стени на къщи, метрото, улицата), обикновено изпълнени със спрейове. Те са част от неформалната градска култура, но корените им са в най-древното минало (скалната живопис например). Името graffiti идва през английски от италиански, вероятно от graffiare, глаголът за одрасквам, набраздявам някаква повърхност.
- Бодиарт (от английски: body art – тяло/изкуство) е изкуство в което тялото на автора се използва като изразно средство. Терминът е свързан с познатото рисуване върху тялото, татуировки и пиърсинг. В същността си обаче, бодиартът далеч надхвърля тази употреба. Понятието се разбира повече като възможност за използване на физическите параметри на тялото за артистично себеизразяване и изследване на психо-социални територии. Тук влизат също действия, свързани със себеизследване и изпитания на издръжливостта и границите на възможностите.
Информацията и снимките са взети от интернет.
Коментари
Публикуване на коментар